מה זה מיינדפולנס ואיך הוא הציל אותי?

מה זה בכלל מיינדפולנס?

מיינדפולנס זאת יכולת להביא את תשומת הלב שלנו בצורה מכוונת, לחוויות המתרחשות בזמן הווה, ללא שיפוטיות.

תחשבו
על זה לרגע,

להיות עם המיינד (תודעה) ברגע, בחוויה שמתרחשת עכשיוזה לא כזה פשוט עבורנו.
גם אם נקפיד לייצר לעצמינו הרבה חוויות שללהיות ברגעלדוגמא: לשמוע מוזיקה, לרוץ, אפילו לעצום עיניים ולנוח, האם אנחנו באמת מצליחים להיות ברגע?

בדרך
כלל, בין אם אנחנו מודעים לכך ובין אם לא, מחשבות יוצאות ונכנסות לנו לראש בכל רגע ורגע, וסוחפות את המיינד להתעסק בהם. מחשבות או שאלות על העבר– ”האם עשיתי משהו שהייתי צריך לעשות?“ ”האם פעלתי נכון?“ ”אתמול בערב לא ממש היה נחמד כמו שציפיתי“.
או לחילופין מחשבות על העתיד – ”מה אני אלבש בערב?“ ”אני צריך לתכנן מה אני אגיד במצגת של מחרתיים“ ”מה אני צריך לעשות?“

אז מה זה בעצם להיות נוכחים ברגע?

אני לא אדם שאשב על הריצפה עם רגליים שלובות ואעשה מדיטציה“ 

מצויין שאתה לא האדם זה. אבל לא חייב לתרגל ככה מיינדפולנס.

את המיינדפולנס אפשר לעשות בישיבה על הספה, הליכה, בתחבורה הציבורית, תוך כדי בישול, פעילות גופנית, לפני השינה ובעצם בכל רגע שתבחר.

ניקח לדוגמא פעילות גופנית. כאשר שהגוף שלנו יעסוק בפעילות גופנית כמו לרוץ או להרים משקולות בחדר כושר, המיינד שלנו לרוב יעבוד שעות נוספות. הוא יחשוב על אותו האדם שאמר לנו משהו שממש עצבן אותנו, ואיך הגבנו. או אולי נחשוב על אותה משימה מלחיצה שצריך לבצע שהמחשבה עליה מוצאת את דרכה לראש שלנו כמעט כל שניה מהיום. כמעט אף פעם המיינד שלנו לא יהיה מחובר לתחושה שהגוף משדר לו ברגעי ההווה.

ניתן לדוגמא פעילות כמו ריצה, שבעזרתה ניתן לתרגל מיינדפולנס:

נכוון את תשומת הלב שלנו למה ממתרחש לנו בגוף ובמיינד.
נתרכז במגע הרגליים באדמה, בדפיקות הלב, בנשימה. ובאותם רגעים שמחשבות על אתמול ומחר, מה צריך לעשות ומה כבר עשיתי, יכנסו לנו לראש, ננווט מחדש את הריכוז שלנו אל הגוף. נחזור להתמקד בנשימה ובמגע הרגל באדמה כל צעד שנעשה עושה.

כך נאפשר לעצמנו להיות נוכחים ברגע, בפעולה בהווה.

וניתן גם לתרגל בצורת מדיטציה. וזאת חוויה מדהימה אם רק נותנים לה הזדמנות.
המטרה היא לשבת (איך שנוח לכם) להיות לכמה דקות נוכחים ברגע. ניתן לעשות זאת עם הנחייה (כמו הקלטה או בקבוצה עם מנחה) וניתן לעשות זאת לבד.
יש תירגולים וטכניקות מגוונות כדי להגיע לתוצאות מסויימות. אבל כל תרגול או טכניקה קודם כל יאפשרו לכם להיכנס לתודעה גבוהה ולהרגיש רוגע מידיי.

אז למה בעצם לעשות מיינדפולנס?

ברגע שנתרגל מיינדפולנס בעצם נגדיל את כלי ההכלה שלנו. את היכולת שלנו להיות עם החוויה במציאות. בכך, נוכל להגדיל את היכולת שלנו להכיל את מה שקורה לנו ביום יום. והמיינדפולנס יאפשר לנו להאריך את זמן התגובה שלנו לאותם חוויות.

שמעתי פעם מטפוארה מצויינת למצב הזה:
אם נשתה כוס מים עם כפית מלח בתוכה, נרגיש את טעם המליחות.
אבל אם נגדיל את את מיכל המים, והכפית המלח עדיין תישאר רק כפית מלח, כבר לא נרגיש את המליחות באותו עוצמה.

אותו הדבר עם חוויות היום יום: אם נגדיל את היכולת שלנו להיות עם חוויות שקורות לנו, אותן חוויות לא יוציאו אותנו מאיזון ולא יזעזעו לנו את המערכת בכזאת קלות. נוכל לחיות בפרופרציה רחבה יותר לכל אירוע שנחווה כי הכל בעצם יהיה חלק מתמונה יותר גדולה.

נפתח רוגע ושלווה נפשית שיגיעו מתוכנו שגורמים חיצוניים לא יוכלו לערער.

מה זה מיינדפולנס

מתי לראשונה פגשתי את המיינדפולנס? –הסיפור שלי

אני פגשתי לראשונה בשיטת המיינדפולנס לפני כשש שנים. לאחר התפרצות חזקה של כאב שהשאירה אותי במיטה לכמה חודשים, הגעתי למצב לא פשוט.
נאלצתי להפסיק את העבודה שלי ואת כל מה שגרם לי לשגרה, ולהרגיש טוב. יכולת ההתמודדות וההכלה שלי לכאב התחילו להתמעט ככל שהחודשים עברו והכאב האקוטי לא ירד וחזר לעוצמות שאני רגילה אליו.

למרות שמאז ומתמיד הגישה שלי הייתה שכל מה שקיבלנו בחיים הוא מתנה, ולמדתי כל כך הרבה מהתמודדות יום יומית עם כאב ואי נוחות ורק גדלתי והתעצמתימשהו בפעם הזאת היה קשה מידי.

מצאתי את עצמי מיואשת יותר ויותר ככל שעברתי מרופא לרופא, בדיקה לבדיקה שלא מצאו שום בעיה.
במקביל קיבלתי כדורים חזקים מאוד שפחדתי לפתח בהם תלות!
התחלתי טיפול אלטרנטיבי כואב מאוד שכלל דיקור וטיפול מגע אצל מטפל מונגולי (באמת!) שדרש ממני עוד יכולת הכלה לכאב שעלה בזמן הטיפולים עצמם. (הטיפול שלו עזר, והוא העמיד אותי על הרגליים והצלחתי לחזור ללכת. אבל זה לקח כמעט 10 חודשים).

זאת הייתה מהתקופות המאתגרות שעברתי בחיי מבחינת הכאב. ולא פחות קשה מזה, אם לא יותר, אדם מאוד מאוד משמעותי ואהוב בחיי נפטר. תמיד חשבתי שיכולת ההתמודדות שלי עם כאב פיזי ורגשי גבוה יחסית, אבל הפעם לא הצלחתי יותר. היום יום שלי היה מנוהל בסערות ריגשיות תמידיות ותחושת ההרמוניה במערכות יחסים שהיו חשובות לי הייתה בסכנה. הבנתי שאני לא יכולה יותר להתמודד עם המצב בעצמי ופניתי לעזרה מקצועית. הגישה והרצון שלי שהכאב יהיה חלק מחיי אבל לא ינהל אותי פשוט לא התקיימו ביום יום שלי. במהלך הטיפול הפסיכולגי להתמודדות עם הכאב התגלתה בפניי שיטת המיינדפולנס.

איך המיינדפולנס עזר לי?

אני יכולה להגיד בלב שלם היום, שהמיינדפולנס הוא בין הדברים הבולטים שעזרו לי עם חווית הכאב התמידית. תמיד הייתי מחפשת דרכים לא לחוות את הכאב והייתי מפתחת פחד ממנו. נשמע קצת מוזר לא? פחד מכאב כרוני? הוא הרי תמיד שם. פחדתי מהתזוזות שלו, מהפעמים שהוא יתגבר, ובמיוחד, מעוד תקופה ארוכה כזאת שהכאב יגבור עליי וישאיר אותי בבית לתקופה בלתי מוגבלת.

המיינדפולס, מזמין אותך להיות עם חווית הכאב ברגע. ועד כמה שזה לא אינטואיטיבי, זה עובד. במקום לברוח במחשבות שלי למליון ואחד מקומות אחרים כדי לא לחשוב ולהתעסק בכאב, למדתי לתת לכאב את המקום שהוא תופס. לשהות איתו לכמה רגעים בכל פעם, ובכך לאפשר לו להיות נוכח בחיים שלי (כמו שהוא כבר) ללא התנגדויות ופחד. הפעולה הזאת הביאה אותי לקבלה של המצב ואיפשרה לי להוריד את כל ההתנגדויות והפחדים שהיו לי מהמצב הרפואי שלי.
היום אני עושה כל מה שאני רוצה לעשות, ואין בי חשש אמיתי לחיות את החיים שאני רוצה לחיות. עם הכאב, אבל בלי מוגבלות. כי אני באמת ראיתי איך המגבלה היחידה שלנו היא אנחנו עצמנו.

אני עדיין עוברת טיפולים לכאב כל הזמן. עברתי ללונדון כדי להיות מטופלת במרפאה מיוחדת שמתמחת במצב הרפואי שלי. יש בי נכונות לעזור לעצמי ואולי לשפר ולהוריד את רמות הכאב יום אחד. אבל בזכות המיינדפולנס אני לא סובלת. הגדלתי עוד יותר את יכולת ההכלה שלי למצב הזה שכאב קיים ונוכח אצלי בגוף וזה שיפר את הדרך בה אני חווה את חיי משמעותית.

היום, אני מתרגלת מיינדפולס כל יום, לא רק בשביל ההתמודדות עם הכאב.

עם הזמן, למדתי שהמיינדפולנס נותן לי המון ואני יכולה להרחיב את התרגול ליום יום ולא רק לרגעי התמודדות והכלה של הכאב. אם פעם הייתי מתרגלת מיינדפולנס ברגעים שהייתי רגילה שהכאב עולה כמו הליכה לדוגמא, היום אני מתרגלת קבוע כל יום בבקרים ובנוסף ברגעים ביום שאני מוצאת לנכון.

התרגול היומי לא רק הרחיב את יכולת ההכלה שלי לכל מצב שהחיים יביאו לי, אלא שאפשר לי רוגע ושלווה אמיתיים שתבועים בי.

התגובה הרגשית שלי לסיטואציות שקורות לי פשוט התארכה. ומצבים שהיו מתסכלים אותי ומעצבנים אותי בעבר, עדיין מתסכלים אותי ומעצבנים אותי כמובן, אבל לא מוציאים אותי מאיזון כללי. אני לא מתעסקת בהם כמו פעם ועוברת מהם תוך שניות ספורות. זה מאפשר לי לקבל החלטות נכונות והגיוניות יותר, ולנהל את היום יום שלי ובשלווה ורוגע. תחושות שליליות או מצבים מתסכלים מסביבי לא מנהלים אותי או משנים לי את מצב הרוח, ואת היכולת שלי להמשיך בתחושה נעימה לאורך היום.

המטרה שלי היום היא להגיע לכמה שיותר אנשים עם המיינדפולנס. ללמד ולעזור לחיות חיי מודעות, רוגע ואושר.
לכן יצרתי קורס מיינדפולנס להתמודדות עם לחצים ואני מציעה לך אותו עכשיו במתנה בלחיצה כאן.
אם מעניין אותך ללמוד עוד על מיינדפולנס ועל איך ניתן להעזר בו כדי לחיות חיים יותר טובים אני ממליצה להירשם לערוץ היוטוב שלי.

כתיבת תגובה