6 רעיונות פשוטים לשגרה חיובית ומלאת מודעות בשנת 2021

אפשר להגיד כל כך הרבה על שנת 2020. אבל אנחנו בטוחה שכולנו נסכים שזאת הייתה שנה מלאה בחוסר וודאות. לצערנו, אין לנו שליטה על מגפת הקורונה ומה יקרה בעולם, אבל כן יש לנו יכולת לעזור לעצמנו להתמודד טוב יותר עם חוסר וודאות. לכן החלטתי לעזור לכם לקבל 6 החלטות מעולם המיינדפולנס שיעזרו לכם להפוך את שנת 2021 לשנה חיובית ומלאת מודעות!

החלטות לשנה החדשה

שנה חדשה – הזדמנות חדשה.
הזדמנות חדשה לקבל כמה החלטות שיעזרו לנו לחיות את החיים שאנחנו באמת רוצים לחיות. 
במאמר אציג לכם 6 רעיונות להחלטות מעולם המיינדפולנס שכדאי לכולנו לאמץ לשנה החדשה. 6 הרעיונות יאפשרו לנו להתמקד בצורה מיטיבה על הדבר היחידי כמעט שבשליטתנו: אנחנו. אנחנו יכולים לשלוט על הפרשנות שלנו לאירועים, המיינדסט שלנו כלפי העולם ותחושת הרוגע שלנו.

6 רעיונות להפוך את שנת 2021 לחיובית ומלאת מודעות

1. הפחתת לחצים באופן קבוע ואקטיבי

הרבה מאיתנו מאמינים שתקופה לחוצה היא פשוט תקופה לחוצה. שאין לנו באמת מה לעשות בנידון, ואין טעם בכלל להתאמץ. “כשהתקופה הלחוצה תעבור, אני ארגע” הכריז חבר קרוב.
אבל האמת היא:
אנחנו יכולים להתרגל ללחץ ולהמשיך להרגיש אותו גם בסיום התקופה הלחוצה. ובעיני זאת סכנה אמיתית. שלא לדבר על כמה שלחץ פנימי מגביר את הסבל שלנו בתקופות לחוצות! ואם אנחנו בוחרים לא לעשות שום דבר כדי לעזור לעצמנו לפתח רגוע שמגיע מתוכנו – אנחנו ככל הנראה נכנעים לעצלנות ולנוחות שלנו.

רעיון להחלטה להשנה החדשה: מציאת דרך להפחית מחצים באופן קבוע ואקטיבי.
כל אחד יודע מה עוזר לו להרגע, ולהוריד קצת מהמתח של השגרה העמוסה. בחרו דרך אחת עיקרית שעוזרת לכם להרגע והתמידו לעשות אותה לפחות פעם בשבוע. בין אם תבחרו לרוץ כדי לשחרר סטרס, לעשות אמבטיה מפנקת, או לשבת כמה דקות לתרגול מיינדפולנס – אני מבטיחה שתראו תוצאות על התחושה הכללית שלכם בהקדם.

2. להצליח לשהות בתחושת חוסר וודאות

בטח אתם חושבים לעצמכם: “מיכל, נראה לי שהשתגעת. למה שארצה לשהות בתחושת החוסר וודאות? תחושת ביטחון זה הדבר הכי מרגיע בעולם!”.
ובכן, נכון. תחושת וודאות בהחלט מספקת לנו את הביטחון שכולנו רוצים. 

אבל לא תמיד אנחנו יכולים להשיג וודאות וכתוצאה מכך אנחנו לא יכולים להרגיש בטוחים.
היכולת לשהות עם חוסר וודאות, או כל תחושה שלילית אחרת מאפשרת לנו להמשיך להיות רגועים, לקבל החלטות בצורה הגיונית מבלי להיות תלויים בתקופה, בסביבה (או בהחלטות הממשלה) שיספקו לנו וודאות.

רעיון להחלטה בשנה החדשה: לשהות עם תחושת החוסר וודאות.
הורידו את הפחד מלהיות בחוסר וודאות. תנו לעצמכם לשהות עם התחושה מגעילה ככל שתיהיה. מפחדים מהמחשבות שיכנסו לראש בזמן הזה? הגבירו את תרגול המיינדפולנס ואפשר לעצמכם להפנות את הקשב לרגע ההווה בכל פעם שמחשבה כזאת נכנסת לכם לראש. 
במהרה תראו שהשד לא כזה נורא, ולא להרגיש וודאות לא אומר שלא תרגישו ביטחון.

תקופה של חוסר וודאות

3. להבין ולקבל שהראש שלנו צריך מנוחה מחשיבה

בידיוק כמו שהגוף שלנו צריך מנוחה כל לילה (ואפילו במהלך היום) כך גם הראש שלנו זקוק להפסקה מחשיבה. ברגע שאנחנו לא מאפשרים לראש את ההפסקה הזאת, עומס המחשבות יכולות להפוך לחוויה לא נעימה בלשון המעטה. תחושת כמו לחץ, פחדים, חרדות ודאגות ידאגו לעשות את דרכם לתוך הגוף שלנו מהר משהייתם מאמינים.

עלינו לקבל את העובדה שהראש שלנו זקוק למנוחה. ולצערי, צפיית בינג’ בנטפליקס (אסקפיזם מהנה ככל שיהיה) לרוב לא יספיק לנו.

רעיון להחלטה בשנה החדשה: למצוא דרך לתת לראש לנוח ממחשבות. תרגול מיינדפולנס הוא הדרך האידאלית. הפניית קשב לחושים שלנו, לחוויה המתרחשת כאן ועכשיו תאפשר לראש שלנו לנוח ממחשבות אפילו אם רק לכמה רגעים.

אכילה בקשב וסקרנות לטעמים ולריחות, הליכה מודעת וחיבור להרגשה שהרגל דוחפת את המדרכה, ואפילו עצירה ל3 נשימות עמוקות במהלך היום – כל אלו יעשו את העבודה.
לעוד רעיונות פשוטים להיות נוכחים הרגע ההווה ניתן לקרוא את המאמר: “3 דרכים לתרגל מיינדפולנס בשגרה עמוסה”

4. תרגול הכרת תודה והודיה ביומיום

מתי פעם אחרונה יצא לך לעצור ולהגיד תודה על כל הטוב שקיים בחייך?
כולנו יכולים למצוא על מה להכיר תודה בחיינו אם רק נרצה. 
על מערכות היחסים ואנשים בחיינו, על בריאות שיש לנו, על אוכל טעים, על תשוקה ותחביבים שלנו, על תקרה מעל ראשינו ועל הרגע היום שצחקנו.

ככל שנבחר לשים דגש על הודיה בחיינו, נוכל לשפר את ההרגשה שלנו באופן מידיי (דבר שהוכח במגוון מחקרים כמו למשל בכתבה ובמחקר How Gratitude Changes You and Your Brain) ולחוות יותר רגעים של אושר וחיוביות.

רעיון לחלטה בשנה החדשה: עשו לכם יומן הכרת תודה, או אפילו הרגל להגיד בקול לפני השינה. כתבו או אמרו 5 דברים טובים שקרו לכם היום והייתם רוצים להכיר עליהם תודה. התמדה היא שם המשחק וככל שתתמידו לאורך זמן, תופתיעו לגלות איך איכות החיים והחשיבה החיובית שלכם משתפרות!

יומן הכרת תודה

5. מיקוד חיובי במקום מיקוד שלילי

אם אתם עוקבים אחריי כבר תקופה אתם יודעים שאני לא חסידה גדולה של “תחשוב טוב יהיה טוב”. זה לא כזה פשוט ולא כזה עובד.
אבל מודעות למחשבות שלנו – כן עובדת.
כך שאם אנחנו שמים לב שעלתה לנו מחשבה שלילית לראש אנחנו לא חייבים לקבל אותה כאמת מוחלטת. מחשבה היא רק מחשבה.
יכולות לעלות לנו אין ספור מחשבות שליליות על אירוע לא נעים שהיה לנו, אבל כאשר נצליח לזהות את המחשבה השלילית נוכל לעצור ולבחור.

נבחר לא להאמין לאותה מחשבה שלילית. ונבחר לפרש את האירוע בצורה אחרת. חיובית. ללא שיפוטיות. עם יותר חמלה.
וכך, להתמקד יותר בחיובי בחיינו.

רעיון להחלטה בשנה החדשה: לזהות את המחשבות השליליות שלנו ולא להאמין להן באופן אוטומטי. במקום זאת, לעצור ולנסות להסתכל על הסיטואציה בצורה חיובית ולתת לו פרשנות אחרת.
אגב, יומן הכרת תודה ותרגול קבוע של מיינדפולנס עוזרים לנו להתמקד בחיובי בקלות יותר.

6. תרגול מיינדפולנס קבוע

אנחנו יודעים שמיינדפולנס טוב עבורנו. הוא עוזר לנו להנכיח יותר רוגע ושלווה בחיינו, יותר חיוביות ומיקוד על רגעי האושר. המיינדפולנס תורם לנו יציבות וחסינות נפשית להתמודד עם אתגרים וקשיים. ובעיקר, מעלה לנו את המודעות למחשבות, תחושות ורגשות ובכך עוצר אותנו מלחיות בדפוסי מחשבה אוטומטיים ולא מיטיבים.

אבל… קשה לתרגל באופן קבוע!
מי שהצליח להכניס את המיינדפולנס לחייו באופן קבוע יכול להעיד עד כמה תרגול פשוט של מספר דקות ביום שיפר את ההרגשה ותחושת האושר בשגרה.

רעיון להחלטה בשנה החדשה: הכנסת תרגול המיינדפולנס באופן קבוע לחיי. ניתן לתרגל מיינדפולנס בכל כך הרבה דרכים! בניהן הקלטות ביוטוב או אפליקציות שונות, קבוצות תרגול או לבד.

בגלל הקושי להתמיד בתרגול, יצרתי את “אתגר חיים ללא לחץ – 30 ימים של רוגע ושלווה” האתגר עוזר לנו שלמור מוטיבציה גבוהה לתרגול של מיינדפולנס למשך 5 דקות בכל יום. לאחר 30 ימים אנחנו יוצאים עם הרגל נפלא לחיים – שלא תוכלו ולא תרצו להיפרד ממנו.
מחזור חדש של אתגר חיים ללא לחץ נפתח לכבוד שנת 2021 ב-3.1.21. לפרטים והרשמה לחצו כאן.

עידן, בוגר המחזור האחרון של אתגר חיים ללא לחץ:

עדות אתגר חיים ללא לחץ

מה הרעיון שאתם מתכוונים ליישם בשנה החדשה?
שתפו אותי בתגובות 😊
שתהיה לכולנו שנת 2021 מלאה ברוגע, חיוביות ומודעות.
ובעיקר – בריאות!

חושבים על מישהו שהרעיונות לשנה החדשה יעזרו לו?
שתפו את הפוסט, ועזרו לי לעזור לכמה שיותר אנשים בעזרת המיינדפולנס!

כתיבת תגובה