כתיבה היא דרך נהדרת להוציא מחשבות מהראש, לארגן את המחשבות, להבין מה עובר עליי, ולהרגיע לחצים. בכתבה הבאה אני אסביר מהי כתיבה חופשית ואיך ניתן להשתמש בה עבורנו. אני טוענת שזה ממש דרך לעשות סוג של מדיטציה. אז למה אתם מחכים להתחיל את הסוג הזה של כתיבה?

מהי כתיבה חופשית?

זוכרים שהיינו בני עשרה, היו לנו יומנים כאלה עם מנעול ומפתח? ושם היה המקום הבטוח שלנו, החסר שיפוטיות שהיינו מספרים לו כל מה שעובר עלינו? אז אנחנו לא מבינים עד כמה היינו נבונים אז.
אחת מהדרכים שלנו להתמודד עם רגשות המציפים אותנו, או מרגישים ״גדולים״ עלינו, היא למצוא דרך לבטא אותם בצורה בריאה. אם ביומיום, הביטוי של אותם רגשות הוא כעס, סטרס או חרדה, עכשיו יש כלי שעוזר לנהל את אותם רגשות, בשלווה ורוגע. בצורה יותר ״בריאה״. אז כתיבה חופשית (או כתיבה אינטואיטיבית) זה בעצם זה. והיא אומרת לנו, פשוט לכתוב. בלי לחשוב מה יוצא על הדף. ובלי לחשוב אולי מישהו יראה זאת אחר כך.

מכירים את המושג באנגלית ״journaling”?

המשמעות של journaling היא כמו כתיבה חופשית, להשתמש בכתיבה של המחשבות והרגשות שלנו עד שאנו מבינים אותן ביותר בהירות. במידה והינך בהתמודדות עם סטרס, חרדה, דיכאון, לכתוב בצורה חופשית, ולנהל יומן כזה יכול לעזור. זה מאוד משפר את הבריאות הנפשית של כל מי שכותב.

האם זה כמו לעשות מדיטציה?

כן ולא.

בהרבה מובנים כן. כי זה מאפשר לראש שלנו להשתחרר, ולראות בבהירות את הדברים. במילים אחרות לעלות מודעות.
אבל, עבור שגרת חיים רגועה ושלווה מלאת מודעות אני מציעה לעשות את שניהם. גם מדיטציה וגם כתיבה חופשית. הינה מדיטציה להורדה של 3 דקות לאנשים עסוקים. אז בלי תירוצים 😉 

היתרונות של כתיבה חופשית/ כתיבה אינטואיטיבית:

 • להפחית לחץ וסטרס.
 • לנהל חרדה.
 • להתמודד עם דיכאון.
 • לעקוב אחרי הסימפתומים שלנו יום אחרי יום, וללמוד לנהל אותם.
 • מציע הזדמנות לדיבור עצמי חיובי, איוורר המחשבות השליליות.
 • להירגע ולעשות מדיטציה כל יום.
 • עזרה בהבנה של פחדים, בעיות וחששות. ומציאת דרך התמודדות.

איך לבצע כתיבה חופשית?

נסו את הטיפים האלה כדי להתחיל כתיבה חופשית. אבל זכרו זה אינו פרוייקט גדול. ואל תיכנעו לדחיינות. נסו לשים לב למחשבות כמו ״אתחיל כשאקנה יומן״, ״מה אתחיל על סתם דפים?״ .
פשוט התחילו. ואל תצפו מזה להיות מושלם. המטרה של זה היא לא להיות יפה. אלא לתת מקום לאוורור המחשבות שלך.

 • נסו לכתוב כל יום- תקדישו כמה דקות כל יום, רק כמה דקות. זה עבור הבריאות הנפשית שלכם, ותתחילו להרגיש טוב היום הראשון של הכתיבה.
 • אין נכון או לא נכון- מה שיוצא לכם מהראש, זה טוב. אין דברים נכונים לכתוב או לא טובים. אל תכתבו בצורה שאתם חושבים שהיא בריאה יותר. פשוט כתבו מה שעובר לכם בראש.
 • תעשו את זה פשוט- שמרו יומן ועט ליד המיטה או מקום נגיש אחר. שיהיה לכם קל גם לזכור שעליכם לכתוב, וגם לכתוב בפועל. אם כל הזמן תלכו לחפש עט, הכתיבה תהפוך לעיניין שמצריך המון אנרגיה. גם אם זה נשמע לכם שולי עכשיו, סמכו עליי.

יומן ״הכרת תודה״

יש תרגיל, שאני מאוד אוהבת במיינדפולנס, שנקרא ״הכרת תודה״. הוא מלמד את המוח (האוטומטי השלילי) שלנו, להתמקד בדברים הקטנים, היפים בחיינו.
כל יום כותבים בין 3-5 דברים טובים שהיו היום. הרעיון זה לא לכתוב או להמתין שיקרו דברים גדולים. גם דבר שנדמה לנו קטן, הוא לא מובן מאליו. זמן לעצמי עם קפה שהיה לי טעים, חיבוק מהילד. אלו הם הדברים שבסופו של דבר אחראים על האושר שלנו.

ניתן להקדיש לזה דף ביומן הכתיבה החופשית שלנו כל יום, או אפשרות נוספת היא לפתוח קבוצת וואטאפ עם עצמנו, או עם אדם אהוב, ולכתוב שם את הרגעים ברגע האמת. אפילו לצלם.

היו האדם שאתם רוצים להיות

לכולנו יש וויז׳ן של האדם הזה, שמפותח רגישית, ויציב רגשית, שאנו רוצים להיות. אם במאחורה של הראש יש לך את המחשבה של להתחיל יומן כזה, להוציא אותו בבתי קפה או לפני השינה ולהתחיל לכתוב, תתחילו.
אל סתם תבטיחו לעצמכם, ולעולם אל תקיימו. כי זה כלי מדהים שיכול להקפיץ לך את החוויה מהחיים.

יש מישהו בחייך שאפשר לחלוק איתו את הפוסט?
החלום שלי זה להגיע לכמה שיותר אנשים עם המיינדפולנס.
בבקשה, תעזרו לי להגשים אותו ע”י הפצת התכנים שלי!
שתפו את הפוסט בעזרת המדיה המועדפת עליכם:

הצהרות חיוביות

הצהרות חיוביות: מה זה? מה זה אומר? אילו מפורסמים לא מוותרים עליהן? ומהן אמונות מגבילות? וגם כמה שיטות להטמעת ההצהרות החיוביות!

קרא עוד »

כתיבה חופשית

כתיבה חופשית: בואו להפחית את הסטרס עם כלי מעולמות ההתפתחות האישית שכל אחד יכול לעשות. מדריך מפורט: למה, כמה ואיך.

קרא עוד »

מהו סטרס?

מהו סטרס, ואיך הוא משפיע על חיינו? מה ניתן לעשןת כדי להפחית סטרס, או פשוט לנהל אותו יותר טוב?

קרא עוד »

חיוביות רעילה

מהי חיוביות ומהי חיוביות רעילה? במאמר הזה אנו דנים בשאלה: האם חיוביות זה תמיד הפיתרון? ומה ההבדל בין חיוביות לחיוביות רעילה?

קרא עוד »

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. drangelo200@gmail.com

  תודה רבה מיכל. התחלתחי לכתוב יומן מהיום בצהריים, באמת מרגיע .כתבתי רגשות לא נעימות שהיו לי בנסיעה מיום הולדת הביתה ובת זוג צרחה עלי כי טעיתי בנהיגה עם כוון . כתבתי הכרת הטוב מה שהיה הים

כתיבת תגובה